Ücretsiz Ön Danışmanlık Fırsatı
Hemen Başvur

Marka Algısı ve Marka İletişimi

Benova Consulting Yönetim Danışmanlığı

Marka Algısı Nedir?

Marka algısı, tüketicilerin ürün veya hizmeti zihinlerinde canlandırdıkları şekline verilen isimdir. Marka, ürünü ya da hizmeti pazarlarken tüketiciye olduğu gibi aktarmayı başarıyorsa doğru algı oluşturur. Tüketici sizin markanızı duyduğunda zihninde canlanan her şey marka algınızı oluşturur. Günümüzde her gün onlarca marka farklı sektörlerde yerini alıyor. Rakipler çoğalınca rekabet de arttığı için markanızı zirveye taşıyacak sebeplerinizin olması gereklidir. Marka algısı bu noktada devreye girer. Aklınıza gelen tüm ünlü markaları düşünün. Kimi sloganıyla, kimi reklam filmiyle, kimi logosuyla zihninizde yerini almıştır. Kısaca “markanız tüketicide neyi çağrıştırıyorsa marka algısı budur” demek doğru olacaktır.

Marka Algısı Neden Önemlidir?

Marka algısı neden önemlidir sorusuna cevap ararken kendinizi merkeze koyarak hayatınızdaki markaları düşünün. Sizi etkileyen güçlü bir markayla, zihninizde kötü çağrışım yapan başka bir markayı kıyaslayın. Sonra kendinize şu soruyu sorun: “Bir marka sizde iyi imaj çizmişken diğerini neden kötü algılıyorsunuz?” Tabii bu önemli konuya değinirken şu cümleyi kesinlikle paylaşmak isteriz.

‘’ Ürünler fabrikalarda, markalar zihinlerde üretilir ‘’.

David Ogilvy

Bu sözden de anlaşılacağı üzere tüketicinin algısına operasyon yapmanız gerekmektedir. Hedef kitlenizi iyi tanıyarak marka algınızı belli bir stratejiye göre oluşturacaksınız. Mesela çocuklara hizmet veriyorsanız daha renkli ve eğlenceli görseller tercih edebilirsiniz. Bir marka oluştururken sektörünüz ne olursa olsun tüketiciyi hedef alarak algı çalışması yapmalısınız. Marka iletişimi ile marka algısı arasındaki bağı unutmadan tüketici odaklı bir strateji geliştirmelisiniz. Böylece müşteriniz markanızla ilgili onun zihnine kodlanan imajınızı daima hatırlar. Prestijinizi oluştururken tüketiciye doğru seslenmeniz gerektiğini unutmayın.

Marka İletişimi Nedir?

Marka algısı ve marka iletişimi aynı kavramlar değildir. Şöyle ki doğru marka iletişimi ile tüketicide verimli bir marka algısı oluşturabilirsiniz. Bu iki farklı kavram hep yan yana düşünülmelidir. Marka iletişimi nedir sorusuna kapsamlı bir cevap vermek gerekirse, tüketiciler üzerinde ürün veya hizmetin etkisini uygulanan iletişim stratejisiyle markalaştırmak olarak açıklayabiliriz. Marka olmak değil, bunu sürdürülebilir hale getirmek önemlidir. Kalıcı olmak için hamleler yapmazsanız varlığınız kısa sürede hafızalardan silinecektir. Markalaşmak pek çok girişimin temel amacı olsa da çoğu kez hüsranla sonuçlanır. Bunun sebebi markanın doğru bir strateji üzerine yapılandırılmamasıdır.

Marka İletişimi Neden Önemlidir?

Müşterinizle aranızda bir güven bağı oluşturmanız ürün ya da hizmet kabulü için ciddi önem taşır. Hedef kitlenize hitap ederken sizi benimseyebilecekleri dili kullanmalısınız. Hizmet ettiğiniz kitleye ulaşmanız önemlidir fakat onları etkileyebilmeniz çok daha önemlidir. Daha detaylı bir şekilde marka iletişiminin önemine değinecek olursak:

 • Öncelikle mutlaka hedef kitle analizini de içeren bir marka iletişim planınız olmalıdır.
 • Marka iletişimi sayesinde müşterinizin sadakati artacaktır.
 • Markanızın itibarını korumak istiyorsanız marka iletişimi konusunu öğrenmeniz gerekir.
 • Ürününüzü yahut hizmetinizi markalaştırmak için marka iletişimi bilmek ihtiyaçtır.
 • Müşterilerinizin zihnine giden yolda çizdiğiniz imajı belirlemek için marka iletişimi uygulamalısınız.
 • Marka iletişiminiz güçlüyse girişiminiz için en doğru stratejiyi belirleyebilirsiniz.
 • Markanızın rekabet ortamında hayatta kalmasını ve kalıcı olmasını istiyorsanız marka iletişimi kesinlikle zorunludur.

Marka İletişiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Marka iletişiminde başrol hep müşterinindir. Müşterinizin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda bir strateji uygulamalısınız. Hedeflediğiniz kitlenin odağındaki markaları da incelemeniz gerekir. Rakipleriniz ile yarışırken onların zayıf yönlerini mutlaka avantaj olarak kullanmalısınız. Tüketicinin zihnindeki imajınızın olumlu olması için marka iletişimi üzerine çok çalışmalısınız. Günümüzde markanızı tanıtabileceğiniz pek çok sosyal kanal bulunduğu için işinize dört elle sarıldığınızda her şeyin yolunda gittiğini görebilirsiniz. Arz talep meselesini göz ardı etmeden markanızı kabul ettirmek için çabalamalısınız. Görünür olmak için marka iletişiminde başarılı olmanız birinci kuraldır.

Aşağıdaki kıstaslar markanızın büyümesinde etkin rol oynar. Uyguladığınız bu yöntemler sayesinde marka iletişimi konusunda çok daha başarılı olabilirsiniz.

 1. Müşterilerinizle olan bağınızın kuvvetli olması için öncelikle marka iletişiminde tutarlı olmalısınız. Markanıza olan güvenin bir kez sarsılması imajınızı olumsuz yönde etkileyecektir.
 2. “Her şey ürün ya da hizmeti satana kadar” gibi bir yol izlerseniz tüketici kendini değersiz hissedecektir. Satış sonrasında ürün ya da hizmette çıkabilecek herhangi bir sorunda tüketicinizin yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz.
 3. Tüm mecralarda markanıza ait çalışmalar yaparken vermek istediğiniz mesajı aynı tutmalısınız. Sizi tanıyan müşterileriniz hassasiyetlerinizi paylaşımlarınızdan öğrenecektir. İletişim çalışmalarını yaparken kullandığınız tüm iletişim araçlarında paralel ilerlemeye özen gösterin.
 4. Bu konuda bir uzmandan destek almanız sizi çok daha hızlı başarıya ulaşacaktır, bu konuda destek almaktan çekinmeyin.
İletişim Formu
magnifiercross
×