Ücretsiz Ön Danışmanlık Fırsatı
Hemen Başvur

Değişmeyen Tek Şey Değişim

Benova Consulting Yönetim Danışmanlığı

Değişmeyen Tek Şey Değişim

Geride bıraktığımız son 20 yılda birçok organizasyon, geleneksel iş modellerini terk etmediği için yoğun rekabete dayanamayarak, tarihin derinliklerinde kayboldular. Sanıyorum ki bu durumu en iyi özetleyen örneklerden birisi de Nokia CEO’sunun ‘’Hiçbir şeyi yanlış yapmadık ama bir şekilde yenildik’’ sözleri oldu. Nokia değişmemiş, dönüşmemişti. Peki her şey değişmeli mi?

Organizasyonların değerleri ve iş etiği gibi pusula olarak kullanılan yapı taşları değişmeyebilir; ancak yol haritaları, yöntem, süreç gibi iş etkinliği araçları ve hedefler mutlaka değişir; hatta değişmelidir de. Organizasyon inovasyonu, stratejik planlama ve yönetim süreçlerinin ele alınması değişimi başlatacak en önemli adımlardır.

Peki değişimin önündeki bariyerler?

Değişim algısı uzun bir süreçtir. Bir günde oluşmadığı gibi, bir günde de değişim olmaz. Aynı zamanda değişim uzun süreli enformasyon çabaları ile oluşturulabilecek bir sonucu ifade eder. Çünkü taraflar değişimi kayıtsız şartsız ve hemen kabul etmezler. Alışkanlıklar, konfor alanları, statükoculuk ve değişimi hayatın özgürlüğüne yönelik tehdit olarak kabul etme gibi hususlar, bu algının oluşumunu zorlaştırır. Böylece bu ve benzer sebeplerden dolayı değişime karşı direnç noktaları oluşur.

İşte burada da en kıymetli şey ‘’Değişimi Yönetebilmek’’tir. Yönetim Danışmanlık şirketleri ile başlatacağınız bu süreçte, değişimin planlanmasından uygulama süreçlerine kadar yanınızda olacak bir desteğe sahip olursunuz.

Bu konuda John Kotter “Yönetim Bilimi” ve “Değişim Yönetimi” konularında önemli çalışmalar yapmış, değişim yönetiminin 8 aşamalı yaklaşımını çizerek bize bir yöntem sunduğu ” Değişime Liderlik Etmek (Leading Change)” isimli kitabı yazmıştır. Buna göre etkili değişim için;

  • Aciliyet Yaratın
  • Güçlü Bir Takım Oluşturun
  • Değişim İçin Bir Vizyon Oluşturun
  • Vizyonuzun İletişimini Etkin bir Şekilde Yapın
  • Engelleri Kaldırın
  • Hızlı Kazanımlar (Quick-Win) Yaratın
  • Değişikliği Yerleştirin
  • Değişimi Kalıcı Yapın

Yine Forbes’a göre, şirketlerinde söz hakkına sahip ekipler kendilerini daha güçlü hissediyor ve iş süreçlerinde daha iyi çıktı elde ediyor.

BeNova, şirketinizin değişime en çok ihtiyaç duyduğu alanları belirler. Güçlü bir takım oluşturmanız için; İnsan kaynakları danışmanlığı, insan kaynakları yönetimi ve kariyer danışmanlığı, alanlarında hizmetler sunar. 

İletişim Formu
magnifiercross
×