Ücretsiz Ön Danışmanlık Fırsatı
Hemen Başvur

Markanızın Globalleşme Yolculuğunda Potansiyelinizi Keşfedin

Benova Consulting Yönetim Danışmanlığı

Bu ay sizin için BeNova Consulting olarak soru-cevap şeklinde TURQUALITY® konusunu ele aldık.

Ülkemiz için rekabeti elinde tutan, marka olma potansiyeli büyük firmalarımızın, bütün kurumsallaşma süreçlerini kapsayan, global bir marka olma yolunda ilk adımlarını atmalarına yardımcı ilk devlet desteği programı olan Turquality, Türkiye’deki marka olma farkındalığının artmasını hedefliyor.

Peki global bir marka olma yolunda bize yardımcı olacak olan TURQUALITY NEDİR?

TURQUALITY®, Türkiye’nin markalaşma potansiyeli olan, tüm kurumsallaşma süreçlerini kapsayacak biçimde uluslararası pazarda kendi markaları ile yer alabilmeleri ve bu markalar ile Türk Malı imajının oluşturulması amacıyla oluşturulmuş devlet destekli ilk ve tek markalaşma programıdır.

İhracat artırma ve markalaşma modeline odaklanan Turquality programı, uluslararası markalaşma potansiyeli olan şirketlerin belirli süreçlerini kapsayarak kurumsallaşma ve gelişimlerini arttırmaya yardım eder. Turquality, markalaşma, pazarlama, eğitim ve danışmanlık gibi alanlarda destek sağlayarak Türk markalarının uluslararası pazarda daha güçlü bir konuma gelmesini hedefliyor. İlk devlet destekli markalaşma programında, markalaşmaya odaklanma önem kazanıyor. Bu sayede firmaların global pazarda markalaşmalarına giden yolu Turquality kolaylaştırıyor.

Program kapsamında, seçilen ihracatçı şirketlere belirli bir süre boyunca mali destek, eğitim, danışmanlık ve tanıtım imkanları sunulur.

Programın marka potansiyeli olan firmalara sağladığı hedeflerlerden bazıları :

 1. Markalaşma ve bilinirlik özelliklerini vurgulamak,
 2. Firmalara finansal imkan sağlamak,
 3. Yönetim birimlerine eğitim desteği vermek,
 4. Türk Malı imajının oluşturulması için tanıtım faaliyetlerinde bulunmak,
 5. Global Türk markaları oluşturabilmek için danışmanlık hizmeti vermek,
 6. Türk markalarının marka bilincini artırmak.

E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı Nedir?

Yazılım, dijital oyun, finansal yazılım ve teknolojiler, blok zincir yazılım ve teknolojiler, yapay zekâ, büyük veri, siber güvenlik, akıllı şehir ile yeşil dönüşüm yazılım ve hizmetleri, telekomünikasyon, 5G, bulut ve iletişim hizmetleri, veri merkezi, bilişim hizmetleri, sistem bakım ve destek hizmetleri ve dijital aracılık ve hizmet platformları yeni karar kapsamına alınmış olup, böylelikle tüm alt sektörlerinin desteklenmesi ve ihracatın tüm ülke geneline yayılması amaçlanmıştır.

Turquality desteklerinden kimler yararlanabilir?

Turquality destek programına girmek isteyen firmaların mutlaka Türkiye’de tescilli bir markası ve bu markanın da en az bir hedef pazarda tescilli olması gerekir. Bir şirketin en fazla 2 markası ve 1 marka için birden fazla şirket desteklenebilir.

Türkiye’de ticari ve/veya sınai faaliyette bulunan şirketler, hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar sisteme kabul edilmeleri halinde doğru ve zamanında başvuru şartı ile desteklerden faydalanabilirler.

Turquality şartları nelerdir?

Turquality başvurusu için ilk koşul, destek almak isteyen markanın Türkiye’de tescilini yaptırmış olmasıdır. İkinci ön koşul ise firmanın yurt dışında göstereceği iş planında, hedef pazarlarının minimum bir tanesinde aynı markanın tescil edilmiş olmasıdır. Aynı zamanda, başvuru için geçtiğimiz 3 takvim yılı içinde ortalama 3 milyon dolarlık ihracat koşulu aranmaktadır.

Benova Consulting Olarak Turquality Danışmanlığında Neler Yapıyoruz?

Bu süreçte, deneyimimiz ve uzman ekibimizle TURQUALITY sürecinizde yanınızda oluyoruz. Aşağıda belirlenen alanlarda firmanıza destek olarak Turquality programına kabul almanız için yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz:

 • Marka Stratejisi Belirleme ve Yönlendirme
 • Pazarlama ve İletişim Stratejisi Oluşturma
 • İnovasyon ve Ürün Tasarımı Yönlendirme
 • Satış ve Müşteri İlişkileri Stratejisi Geliştirme
 • Dijital Dönüşüm ve Teknolojik Altyapı Danışmanlığı
 • İnsan Kaynakları ve Organizasyonel Gelişim Destekleri

BeNova Consulting olarak güvenilir tecrübemizle, markanızın globalleşme sürecinde yanında olarak tüm sorularınızın cevaplanmasını ve taleplerinizin karşılanmasını sağlıyoruz.

İletişim Formu
magnifiercross
×