Ücretsiz Ön Danışmanlık Fırsatı
Hemen Başvur

Kurumsal Değişim Yönetimi ve Organizasyonel Dönüşüm

Benova Consulting Yönetim Danışmanlığı

Değişim, yani alışılmışın dışına çıkmak bazen herkese zor gelebilir. İnsanlar gibi kuruluşlar da değişime ihtiyaç duyar ama ilk adımdan kaçınır, en zoru da bunun için para ve zaman harcamaya ikna olmalarıdır. Kuruluşlar, kurumsallaşma ve dönüşümleri için yılda 10 milyar TL’den fazla harcama yapıyor. Ancak doğru hamleler ile yapılmayan bu harcamaların %50’si ne yazık ki düşünülen sonucu veremeyebiliyor.

Kuruluşlar, müşterilerin duygularını inceleme ve pazara açılma stratejilerini öğrenmeye oldukça hevesli iken, kendi çalışanlarının davranışlarını anlamak için nadiren aynı çabayı gösterirler. Bunun yerine, insan unsurunu dikkate almadan değişimin iş mantığına odaklanırlar. Siz kuruluş olarak değişime ne kadar ikna olsanız da, çalışanlarınız kendilerine daha fazla sorumluluk yükleyeceğini düşündüklerinden değişimden hoşlanmamaya veya direnmeye yatkınsa bundan muhtemelen çekineceklerdir. Kuruluşlar, değişimden kaçınmayı neyin tetiklediğini ve engel olduğunu anlayarak, dönüşüm girişimlerinin başarı olasılığını artırabilir. Ancak bunu şirket içerisinde gözlemlemek ve değişimi başlatmak kolay olmayabilir. Danışmanlık firmaları, kuruluşunuzun gelecekte sahip olacağı başarı hikayelerini yazmasına zemin hazırlar, süreçleri yönetir. Şirketinizi, dışarıdan uzman kişilerin değerlendirmesi daha etkili sonuçlar doğuracaktır.

Şirketinizin değişim süreci BeNova tarafından adım adım ele alınır. Analizler yapılır, kurum yöneticileri ve çalışanları ile görüşmeler yapılır. Doğru analiz ve başarılı bir çalışma prensibi belirler. Bu değişim sürecinde ele alınacak bazı yaklaşımlar ;

Bir değişikliğin şirket için ne anlama geldiği ile bir birey için ne anlama geldiğini ayırt ediyoruz. Sahadaki etkinin çalışanlar için zorlayıcı olma unsuru göz önüne alındığında, liderler bu zorluklar konusunda açık sözlü olmalı, kaynak ve destek sağlamalıdır. Değişiklik çalışanlar tarafından olumlu karşılandığında (ve ideal olarak ölçülebilir olumlu sonuçlara sahip olduğunda) liderler bu çaba için ekibi takdir etmelidir.

Veri noktaları ve olasılık açısından önerilen bir değişikliğin faydalarından bahsetmek bazı insanları ikna edebilir, ancak sizi yalnızca bir yere kadar götürür. CEO’lar, algılanan başarı olasılıklarını artırmak için genellikle sayısız saatlerini harcıyorlar. Bazı araştırmalara göre bu çok da gerekli değil. 

Daha etkili bir strateji, çalışanlar için gerçekleri ortaya koymak ve yardımcı danışmanlardan destek alarak bu yolculukta yanlarına olmak olabilir. Çalışanlar, tam “değişim sürecinde” ortak bir sahiplik duygusu hissettiği zaman, değişime daha fazla istekli olduklarını gösterirler.

Duyguları kabul etmek ve bireysel faktörlerin değişimden kaçınmayı nasıl etkilediğini anlamak, girişimin kendisine özgü faktörler kadar önemli olabilir. Yine de liderlerin genellikle bu kritik bileşeni gözden kaçırdığını görüyoruz.

Duygusal ihtiyaçlarla bağlantı. 

İnsanlar, kendilerini duygusal olarak etkilediğinde – örneğin iş ilişkilerini zorlayarak – değişime, yeni bir görevi rutinlerine dahil etmek gibi işlevsel olarak etkilediklerinden daha isteksiz olabilirler.

BeNova olarak çalışmalarımızda, “Karar veren” (şirket yöneticileri) ya da “şirket sahipleri” zor seçimler yapmalarını istediğimizde, saatler süren toplantılar ve geçmişe dönük performanslar süreci etkilerken, danışman kadromuz büyük resme odaklanarak, dönüşüm sürecinde yol arkadaşınız olur.

Dönüşüm programı öncesinde, sırasında ve sonrasında ekibinizin nasıl hissettiğini ve bununla nasıl başa çıktığını yakalamanın yollarını belirliyoruz. Nabız kontrolleri ve yönetici değerlendirmeleri yoluyla çalışanların duygularına ilişkin gerçek zamanlı iç görüler elde etmek için kurumsal gücün oluşturulmasının birçok cephede etkili olduğu ortaya çıkarıyoruz. 

Liderler, çalışanların bireysel koşullarının değişimle ilgili duygularını nasıl etkilediğini dikkate almayı ihmal edebilirler.

Bireyin içinde bulunduğu koşulların karmaşıklığı

COVID sırasında uzaktan çalışma vardiyasını düşünün. Kuruluşların kıdemli üyelerinin halihazırda ev ofisleri veya en azından bir çalışma ortamı oluşturmak için alanları olabilir. Bunu, oda arkadaşlarıyla birlikte yaşayan genç çalışanların veya birdenbire evden çalışmaya başlayarak, çocuklarının online dersleriyle ilgilenmek durumunda kalan ebeveynlerin deneyimiyle karşılaştırın. Yüzeysel olarak oldukça benzer görünen çalışanların, değişimle nasıl başa çıktıklarını etkileyen farklı koşullara sahip olmaları muhtemeldir.

Değişikliklerin aynı roldeki iki kişiyi tamamen farklı şekilde etkileyebileceğini anlamamız gerekir. Bazı insanlar belirli anlardaki, belirli değişiklikleri diğerlerinden daha fazla kabul edebilir ve geliştirebilir. İnsanların bir değişiklikle başa çıkma becerilerinde nerede olabileceğine dair bir fikir geliştirmek, onları daha kişiselleştirilmiş yollara yöneltmeye ve daha başarılı değişim sonuçlarına sahip olmalarına yol açacaktır.

Değişime karşı direnç, bir öğrenme fırsatına, yani liderlerin bir değişikliği nasıl başarılı kılacaklarına ilişkin çalışanlarının fikirlerini dahil etme şansına dönüştürülebilir. 

Çalışanları şirketinizin dönüşüm sürecine dahil edin ve değişimin en iyi şekilde nasıl uygulanabileceğini önermeleri için onlara fırsat verin. Ancak  bunu samimiyetle yapın, aksi durumda çalışanların fikirlerine ve endişelerine sözde bağlılık göstermek, güvenin kırılmasına yol açacak ve bu da değişime karşı direnci artırabilecektir.

İnsanların doğal değişim isteksizliğini daha iyi anlamaya istekli olan liderler, daha az dirençle, daha fazla katılımla ve daha iyi sonuçlarla karşılaşacaktır.

Kültürel ve organizasyonel dönüşüm yolculuğunuzda sizinle birlikte iletişim planını hazırlıyor, değişim için vizyonu net bir şekilde ortaya koyuyoruz. Değişim yönetimi için alınması gereken aksiyonları sizlerle birlikte tasarlayarak takibi için gerekli mekanizmayı da oluşturuyoruz. BeNova Ekibine güvenerek, değişimin getireceği başarının tadını çıkarın.

İletişim Formu
magnifiercross
×