Ücretsiz Ön Danışmanlık Fırsatı
Hemen Başvur
KOBİ'lere Yönelik İhracat Paketi

KOBİ’lere Yönelik İhracat Paketi

Benova Consulting Yönetim Danışmanlığı

İhracat Stratejisi Neden Önemli?

İhracat, şirketlere yeni pazarlar, daha fazla satış ve daha geniş müşteri ağı imkânı sunuyor. İç pazarda kapasitenin tam kullanılamadığı durumda üretimi artırma imkânı sağlıyor. Daha da önemlisi iç pazara olan bağımlılık azalıyor veya iç pazar daralmalarında dahi sürdürülebilir ciro artışı ve büyüme imkanı sağlıyor.

Yaptığımız analizler ve gözlemlerimiz sonucunda, KOBİ statüsündeki firmalarımızın %95’ten fazlasının ihracat için yeterli bir stratejiye sahip olmadığını tespit ettik. Bu tespitimizden hareketle de ülkemizin üretim kapasitesindeki katma değeri arttırmak ve ihracat potansiyeline destek olabilmek amacıyla ihracat danışmanlığı hizmetimizi öne çıkarmaya ve “KOBİ’lere Özel İhracat Danışmanlığı Paketi” hizmetini kurgulamaya karar verdik. Ülkemizdeki pek çok firmanın, iyi kurgulanmış bir strateji ve bu stratejinin takip edildiği bir mekanizma sayesinde yenilikçi çözümlerini ve kaliteli ürünlerini ihraç edebileceklerine, yeni pazarlara açılabileğine inanıyoruz.

KOBİ’lere Özel İhracat Danışmanlığı Paketi Neleri Kapsıyor?

Söz konusu paket kapsamında KOBİ’lerimizin yanında oluyor, ilk strateji oluşturulmasından satışın tamamlanmasına kadar yol arkadaşlığı yapıyoruz. Bunu yaparken, firmaya atanmış bir yönetim danışmanı ile birlikte öncelikli olarak firmaya satış/ihracat alanında eğitimler veriyor, firmaya özgü satış/ihracat mekanizmasını oluşturuyoruz. Düzenli toplantılar ile söz konusu mekanizmanın işleyişini takip ederek üst yönetime raporlanmasına destek oluyoruz. Firmanın genel tanıtım materyallerini (sunum, broşür ve kataloglar) gözden geçiriyor, daha etkili hale gelmesini sağlıyoruz. Henüz satış & pazarlama ekibi olmayan firmaların nasıl bir ekip oluşturması gerektiğine yönelik bilgi aktarımında bulunuyor, gerektiği durumlarda ekibin istihdamı konusunda da destek oluyoruz. Mevcut durumda satış & pazarlama ekibi kurulmasının maliyet etkin olmadığı durumlarda da firmalar adına uluslararası pazarlama ve satış faaliyetlerini deneyimli kadromuz ve çözüm ortaklarımızla birlikte icra edebiliyoruz. Sonrasında bölge, ülke ve ürün bazlı rekabetçilik analizi yaparak firmayı ve ürünleri konumlandırıyor ve firmanın satış ve ihracat stratejisini belirliyoruz. Burada hedef bölge ve ülke analizleri önemli bir yer tutuyor. Firma ile birlikte analitik yöntemler ile belirlenen hedef ülkelere yönelik spesifik pazara giriş stratejileri oluşturuyoruz. Ticari uygulamalar ve kültürel farklılıklar nedeniyle bütün ülkelere aynı strateji ile yaklaşmanın uygun olmayacağından her hedef ülke için farklı bir oyun planı belirliyoruz. Güçlü bağlantı ağımız ile yurt dışında ilk temasların sağlanmasına da yardımcı oluyor, teklif sürecini ve satış sürecini firma ile birlikte yönetiyoruz. Bununla birlikte, firmaların ihracat yapmasını kolaylaştıracak, maliyetlerini azaltacak hibe, destek ve teşvikler konusunda da bilgilendirme yapıyor, bu konularda da yol arkadaşı olmaya devam ediyoruz. Kısacası, ihracat sürecinde KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu her alanda yanlarında oluyor, başarıya hep birlikte ulaşıyoruz.

İletişim Formu
magnifiercross
×