Ücretsiz Ön Danışmanlık Fırsatı
Hemen Başvur

KOBİ’ler Dijital Dönüşüme Nasıl Adapte Olmalıdır?

Benova Consulting Yönetim Danışmanlığı

Dijiital dönüşüm artık kaçınılmaz bir gerçek ve KOBİ’ler dijital dönüşüm gerçeğine bir an önce ayak uydurmak zorundalar. Dünya’da koronavirüs salgınından sonra hızla ilerleyen dijitalleşme pek çok işletmeyi farklı bir konuma taşıdı. Türkiye’de KOBİ’lerin çoğu bu zor dönemde işlerini dijitale taşımayı deneseler de buna hazır olmadıklarını gördüler. Peki KOBİ’ler dijital dönüşüm sürecine nasıl adapte olmalı?

İş Sürecini Dijital Yönetin

Dijital platformlar uzmanlık gerektiren alanların başında geliyor. Doğal olarak işletmenizde bu sektörü avcunun içi gibi bilen biri yoksa dijital yönetim neredeyse imkansızdır. İşletmenizi bir bütün olarak ele aldığınızda ürettiğiniz ürün, verdiğiniz hizmet, ekibinizin yönetimi, sahadaki işler gibi detayların her birinin dijitalde yeri olmalıdır. Reel bir yönetimin aksine dijitalde işlerin yönetimi daha kolay olsa da hazırlıksız olmaz ortalığı biraz karıştırabilir. Süreç gözden geçirildiğinde sektörünüzün hangi teknolojilerle adaptasyon gösterebileceği tartışılmalıdır.

Dijitalleşmeye Nasıl Başlanmalıdır?

İşletmenizi çok iyi tanımalısınız. İhtiyaçlarınızı bildiğiniz takdirde dijitalde yer almanın avantajlarını kısa sürede görebilirsiniz. İşletmenizin temel faaliyet alanını direkt olarak etkileyen çekirdek (Core) süreçler dijital bakış açışıyla tekrar ele alınmalıdır. Hangi alanlara öncelik vererek ilerlenmesi gerektiğine karar verilmelidir. Buna doğru bir örnek olarak ERP sistemini gösterebiliriz. Üreten firmaların dijitalde stok, üretim, muhasebe süreçlerini tek bir sistem üzerinden yönetebilmeleri muhteşem bir kolaylıktır. ERP sistemi ise bunu çözecektir. Hatta kısa sürede çok daha fazla yol kat ettiğinizi de daha iyi anlayabilirsiniz. Farklı sektörlere uygun olarak geliştirilen yazılımların birçok işletmeyi sıfırdan zirveye taşımış olması tesadüf olamaz… 

Kobiler Dijitalleşmek Zorunda Mıdır?

Büyümek isteyen KOBİ’ler dijital dönüşüm için hazırlık yapmak zorundadır. Dijital çağda hala masa başında iş yapıyor olmak ve bunu yalnızca reel kaynaklar üzerinde sürdürmek rekabette geri plana düşürecektir. Değişime adapte olamayan KOBİ’lerin rakipleriyle arasına ciddi bir mesafe girecektir. Dijitalleşmenin ilk adımı olan ‘’ yönetim’’ kesinlikle doğru ele alınmalıdır. İşletmeler teknolojik alt yapılarını oluşturmadan plansız bir şekilde dijitale yönelirse de büyük hayal kırıklığı yaşarlar. Modern pazarlama yöntemleri dikkate alınarak bu süreçte müşterilerinize dijitalde de başarılı bir profil göstermelisiniz. KOBİ’ler dijitalleşirken imajlarından taviz vermeden iş akışını profesyonelce yönetmelidir. Dijital platformlar hakkında yetkinliği olan kişilerle iş birliği yapılarak adaptasyon sürecinin kolay bir şekilde geçmesi sağlanmalıdır.

Dijitalleşme Sürecinde Kimlerle İş Birliği Yapılmalıdır?

Teknoloji her geçen gün insanları şaşırtmaya devam ediyor. Bu değişimleri görmezden gelmek ve kayıtsız kalmak artık olanaksızdır. KOBİ’ler dijitalleşirken kısım kısım ilerlemelidir. Dijitale adaptasyon sürecinde kaynakları yetersiz olan KOBİ’ler dijital pazarlama, e-ticaret, insan kaynakları gibi alanlarda muhakkak iş birliği yapmalıdır. Dijital dönüşümün temelinde de stratejiler yer alır. Bugün büyümeyi hedefleyen KOBİ’ler dijital dünyaya doğru stratejilerle adım atmalıdır. Yeni nesil teknolojilere kesinlikle fırsat verilmeli ve bu teknolojik gelişmeler yakından takibe alınmalıdır.

KOBİ’ler Dijitalleşme Sürecinde Neler Yapmalıdır?

  • Durum analizi yaparak işletmenin ihtiyaçları üzerinde konuşulmalıdır.
  • İyi bir strateji geliştirilmelidir.
  • İşletmenizin verdiği hizmet mobil uyumlu hale getirilerek daha çok kişiye ulaşmak hedeflenmelidir.
  • Siber güvenlik ihmal edilmemelidir.
  • Dijital dönüşüme yönelik eğitimler alınarak bilinirlik artırılmalıdır.
  • Profesyonel bir çözüm ortağından destek alınmalıdır.

‘’Dijital dönüşüm, uzun bir yolculuktur ve bu yolculuğa çıkmadan önce, nereye gitmek istediğinizi ve hangi yoldan gideceğinizi belirlemek çok büyük önem taşır. Bu nedenle şu anda dijital dönüşümün neresinde olduğunuzu bilmeniz, nereye gitmek istediğinizi belirlemeniz ve hangi yoldan gideceğinizi önceden planlamanız çok önemlidir. Ancak bu hazırlıkları yaptıktan sonra çıkılacak bir dijital dönüşüm yolculuğunda başarılı olabilirsiniz.‘’

İletişim Formu
magnifiercross
×