Ücretsiz Ön Danışmanlık Fırsatı
Hemen Başvur

Dijital Dönüşümün Ana Faktörleri ve Geleceği

Benova Consulting Yönetim Danışmanlığı

Dijital dönüşüm süreçlerinde ilk basamak dijital dönüşüm stratejisini iyi kurgulamaktan başlar. Dijital dönüşüm stratejisini iyi kurgulamak hem iş modelini optimize eder hem de bu süreçte gerekli yetkinliklerin belirlenmesini sağlar. Dönüşüm uygulamalarının daha etkin olabilmesi için bu kurgulama büyük önem arz etmektedir. Bununla beraber dijital dönüşümün dört ana faktörü bulunmaktadır; Strateji, Veri Analitiği, Teknoloji ve İnsan. Bu dört basamağı iyi bir şekilde kurgulayan savunma sanayii şirketlerinin dijital dönüşüm süreçlerinde başarılı sonuçlar elde ettiklerini kolaylıkla söyleyebiliriz.

Strateji: Dijital dönüşümün başarıya ulaşması için stratejinin büyüklük ve kapsam bakımından cesur olması gerektiğini biliyoruz. Aynı zamanda dijitalleşmede lider firmaların en büyük ve en önemli farkı stratejinin daha detaylı ve iyi tanımlanmış olmasıdır. Bu gibi firmalarda strateji sadece tanımlanmış olmak için değil, uygulamak için oluşturulmaktadır.

Veri Analitiği: Dönüşüm yolculuğu boyunca sizin için en kritik dönüşüm faktörlerinden birisi veri olacaktır. Bu anlamda MIT Dijital Ekonomi Girişimi Direktörü Brynjolfsson’un dediği gibi “Verilerin tek başına var olması yeterli değil. Verileri elde etmek ve eski usul bir sürece tabi tutmak da size bu süreçte yardımcı olmayacaktır. İş süreçlerinizi ve karar alma mekanizmanızı gözden geçirmek için veri analizi size yol gösterecektir.” Özellikle veriyi anlamlandırmak için ülkemizde savunma sanayii sektöründe çok daha fazla zaman harcamamız gerekmektedir.

Teknoloji: Teknolojinin gerektirdiği kalıcı değişim ve dönemsel olarak sorgulanan varsayımlar günümüzde artık çok daha önemli bir hale gelmiştir. Teknolojinin yönlendirdiği yıldırım hızındaki değişim, bizi dijital çağdan yeni bir gerçekliğe götürüyor. Dünya literatüründe bu yeni gerçekliğe “dijital sonrası dünya” denmektedir.

İnsan: İnsan faktörü her girişimin en önemli gücüdür fakat aynı zamanda dönüşüme sadece seyirci olmaları durumunda, dijital dönüşümü engelleyen en büyük etken de olabilirler. Bu kapsamda, dijital dönüşümde en önemli unsurlardan birisi mutlaka insan faktörüdür.

Dijital Dönüşümün Geleceği

IDC’nin çalışmasına göre önümüzdeki iki yıl içerisinde şirketlerin %75’i dijital dönüşüm uygulamaları konusunda kapsamlı bir yol haritası çizeceklerdir. Aynı çalışmaya göre, bu sene sonuna kadar şirketlerin en az %30’u kuruluşu desteklemek için inovasyonları hızlandıracak modeller ve dönüşümü destekleyecek projeler geliştireceklerdir. Dünya çapındaki başarılı örnekler de bize dijital dönüşümün yarattığı inovasyonun daha verimli bir karar destek mekanizmasına yol açtığını ve çok daha iyi hizmet sağladığını göstermektedir.

Örnek Dijitalleşme Uygulamaları

Birçok sektörde hem operasyon hem de bakım açısından çok fazla miktarda veri üretmektedir. Dijital dönüşüm olmadan bu verilerin çoğu kullanılmadan kalmakta ve potansiyel kazançların gözden kaçmasına sebep olmaktadır. Modern dijital çözümler büyük verilere çözüm üretirken büyümeyi destekleyerek şirket kaynaklarını en üst düzeye çıkarabilir ve maliyetleri azaltmak için avantaj sağlar. Verileri analiz etmeye yönelik olarak yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi başlıklar sektörde ilerleme kaydetmek isteyen firmalar için fazlasıyla önemlidir.

Nesnelerin interneti (IoT) ve bulut analitiğini kullanarak daha fazla alt bileşeni daha sık ve bazı durumlarda saniyede binlerce kez ölçmek mümkün olmaktadır. Bu sayede, savunma sanayii sektöründe normal bir operasyonun daha iyi anlaşılabilmesi ve herhangi bir parçanın arızaya yaklaştığını tahmin edilebilmesi mümkündür. Bu verileri aynı zamanda tedarik zinciri sistemine bağlamak mümkün olmaktadır ve lojistik masrafları bu şekilde ciddi anlamda azaltılabilmektedir. Bununla birlikte, ekipman ve sistemlerin uzaktan kontrolü için teleoperasyon (ekipmanı veya bir makineyi uzaktan çalıştırma yeteneği) ve bulut robotik son dönemde büyük önem kazanmaya başlamıştır. Katmanlı üretim teknolojileri de savunma sanayii sektöründe dijital dönüşüm başlığı altında ele alınması ve değerlendirilmesi gereken oldukça etkin bir alandır.

Önümüzdeki dönemde, dijital dönüşümden kaçamayacağız, kaçanların yok olduğunu gözlemleyeceğiz. Bu kapsamda, dijital dönüşüm danışmanlığı alarak yola nereden başlanması gerektiğini bir uzmanla birlikte tasarlayabilirsiniz. Biz BeNova Consulting olarak size bu alanda hizmet etmeye hazırız. Siz de dijital dönüşüm yolculuğuna çıkmak ve bu alanda danışmanlık almak isterseniz bizlere ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu
magnifiercross
×