Ücretsiz Ön Danışmanlık Fırsatı
Hemen Başvur

Birleşme veya Devralma Sonrası Değişimi Yönetmek

Benova Consulting Yönetim Danışmanlığı

Bir şirket ne kadar değerli varlık edinmiş olursa olsun, birleşme veya satın almanın en riskli unsurlarından biri, her iki şirketi de mevcut konumuna getiren çalışanların varlığını korumaktır. 

Şirket ortaklıkları veya şirket satın almaları, çalışanları farklı şekillerde etkileyebilir, ancak en iyi senaryoda bile değişimi yönetmek birçok nedenden dolayı zorlayabilir. 

Şirket birleşmeleri veya satın alımları sonrası sıkça karşılaşabileceğiniz bazı durumlar aşağıda listelenmiştir:

 • Çalışanlarınız sistemde ve süreçlerde muazzam değişiklikler bekliyor olabilir,
 • İşyeri kültürlerinin önemli yönlerini kaybetmekten korkuyor olabilirler,
 • İşlerinin veya iş arkadaşlarının işlerinin artık güvenli olmadığına inanıyor olabilirler,
 • Değişiklik sonrası işten çıkarılma ihtimali olan meslektaşlarıyla bir zamanlar sahip oldukları yakın ilişkileri özleyebilirler,
 • Yeterli olmayacaklarından veya kuruluşun hedefleriyle uyumlu olmayacaklarından endişelenebilirler,
 • Liderlerine güvenlerini kaybedebilirler,
 • İş yüklerinin artabileceğinden veya işlerinin daha stresli hale geleceğinden endişe duyabilirler,
 • Rollerine ve katkılarına yeni liderlik tarafından değer verilip verilmeyeceğini merak edebilirler, 
 • Zayıf veya yetersiz iletişim nedeniyle kafaları karışabilir,
 • Haklarının veya maaşlarının düşeceğinden endişe edebilirler.

Birleşme ve Devralmalar Sırasında Çalışanlara Destek

1. Değişimi ve İletişimi Proaktif Olarak Yönetin

Birleşme veya satın alma döneminde, süreçlerinizin ve ekibinizin nasıl etkileneceğine büyük önem vermelisiniz. Bu değişikliğin çalışanlarınızı nasıl etkileyeceğine önem verdiğinizden emin olmalısınız ve bu etkileri ele almak için dikkatli ve eksiksiz bir iletişim stratejisi planlamalısınız. 

Etkili iletişimin iki yönlü olduğunu unutmamak önemlidir. Çalışanların seslerinin duyulması için birden fazla fırsat yaratabilirsiniz. Tüm cevaplara sahip olamayabilirsiniz ve bilseniz bile bazı bilgileri gizli tutmanız gerekebilir. Sadece bu konuda şeffaf olmalısınız. 

“Korkunun kendisinden başka korkacak hiçbir şeyimiz yok” sözünü duymuşsunuzdur. İnsan beyni söz konusu olduğunda korkunun kendisinden çok daha kötü bir şey vardır ve o da bilinmeyendir. Ne olacağını bilmemek, “yüksek düzeyde olumsuz duygular” yaratabilir. Antik Roma döneminin filozofu Seneca’nın dediği gibi belki de çoğu zaman “Gerçekten çok, hayallerimizde acı çekiyoruz”

Güçlü bir iletişim, ekibinizin sürecin sonunda işlere istekle koyulmasına  yardımcı olabilir. 

2. Kültürünüz Üzerindeki Olası Etkilerini Düşünün

İşyeri kültürü büyük ölçüde görünmez olsa da her zaman güçlüdür.

 • İş arayanların %46’sı şirket kültürünün önemli bir faktör olduğunu belirtiyor.
 • Yetenekli ve eğitimli çalışanları etkileyebilecek bir kültür, gelirinizde %33’lük bir artış yaratabilir.

Kuruluşunuz bir birleşme sürecinden geçiyorsa, zıt kutuplar olan iki kültürü ve normları harmanlamanız gerekebilir. Ancak iyi haber: Bu değişiklik, performans üzerinde olumsuz etkisi olan tüm normları ortadan kaldırmak ve daha olumlu bir iş yeri kültürü oluşturmak için diğer liderlerle iş birliği yapmak için harika bir fırsat olabilir. 

 • Çalışanlar, çabalarının takdir edileceğine inandıklarında, aidiyet göstermeleri 2,5 kat daha fazladır.
 • Uzun dönemdir çalışan kişilerin, önümüzdeki 3-6 ay içinde mevcut işinde kalma %60 daha fazla olabilir.

Bir birleşme veya devralma çok yoğun bir dönemdir ve çalışanlar için hafife alınması veya gözden kaçırılması kolaydır. Bu nedenle, bir lider olarak çalışanlarınıza ne kadar değerli olduklarını anlatmanız çok önemlidir. 

Para her zaman belirleyici gibi görünse de, ödülün bir ikramiye şeklinde gelmesi gerekmez. Örneğin, ekibinizin üretken bir üyesini bülteninizde veya iş arkadaşlarının da görebileceği sosyal medyada öne çıkarabilirsiniz. 

Her şeyden önce, birleşmeler ve satın almalar stresli olabilir. Ancak bunun çalışanlarınızın performansını olumsuz etkilemeden gerçekleştirilmesi başarı sayılır. Süreç boyunca çalışanlarınızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız, yönetim ve şirketin kar hanesi için çok daha uzun vadeli faydalar elde etmenizi sağlayacaktır. 

İkincisi, burada özetlediğimiz ipuçları yardımcı olsa da, bu işlemler her zaman bir risk taşır.

İşletmenizi yakın gelecekte bekleyen birleşme ve devralma dönemi var ise, BeNova Consulting ile değişiminizde olumlu bir etki yaratabilirsiniz. Süreçte en iyi yeteneklerinizi kaybetmeden, en fazla faydayı elde etmenize yardımcı olabiliriz. Profesyonel ekibimiz, çalışan deneyimini başarılı bir şekilde yönetmek için gereken tüm etkili stratejilere sahiptir. Uzmanlık alanlarımız arasında değişim yönetimi, kültür, organizasyonel tasarım, liderlik gelişimi ve daha fazlası yer alır. 

Riskinizi en aza indirmek ve kazancınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu
magnifiercross
×