Ücretsiz Ön Danışmanlık Fırsatı
Hemen Başvur

Bir Aile Şirketinde Başarı Nasıl Sağlanır?

Benova Consulting Yönetim Danışmanlığı

Aile şirketlerinin başarılarının arkasında sadece iyi uygulanmış bir strateji yoktur aynı zamanda sıkı çalışma ve uygulamalara bağlılık ilkesi de söz konusudur. Bu uygulamalar iyi yönetimi doğurur, odağı korur ve insan odaklı kültürleri teşvik eder.

Hiçbir işletme iç mücadelelerden yoksun değildir, ancak aile işletmeleri benzersiz zorluklarla karşı karşıyadır. Başka bir deyişle, aile şirketlerinin; aile ilişkileri ile kurumsal çıkarlar arasında sağlıklı bir denge kurmaları gerekmektedir. BeNova Consulting olarak, ayakta kalabilen aile şirketleri bu başarıyı nasıl elde etmişler hep birlikte bir göz atalım.

Öncelikli Olarak Değişimden Korkmayın

Sektörünüz, ekonominiz, iş gücünüz, ürünleriniz veya hizmetleriniz; hiçbir şey aynı kalmıyor. Değişim şirketler için her zaman yeni fırsatlar sunar. Bu değişimi benimseyin, çalışanlarınıza güvenin ve en iyilerle çalışırken ölçülü riskler alın.

Ortak Bir Vizyona Sahip Olmak, Ortak Hedefe Ulaşmayı Kolaylaştırır

Ekibinizin, müşterilerinizin ve tedarikçilerinizin ne yaptığınızı bilmesi için net bir strateji ve vizyon oluşturun. İnsanlar nereye ve neden gittiğinizi bilmek ister. Vizyonunuzu gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız onların desteğini almak çok önemlidir. Bir vizyon belirleyin, ekibinizden bunu nasıl gerçekleştireceklerini tartışmalarını isteyin ve paylaşabileceğiniz bir iş planı oluşturun.

İletişim Kanallarınızı Her Daim Açık Tutun

İş performansı, sorumluluklar ve şirket içi sorunları tartışmak için düzenli aile toplantıları düzenleyin. İş hiyerarşisindeki konumlarına bakılmaksızın tüm aile üyelerini dahil edin çünkü dışlanma düşmanlığı doğurur. Herkesin sesini duyurabilmesini sağlayın.

Aynı zamanda açık, basit iletişim yöntemleri oluşturmak ve bazı sınırlar belirlemek, sorunların çözülmesine yardımcı olacaktır. Hem işte hem de dışarıda aile çatışmasıyla nasıl başa çıkılacağına dair bir süreç geliştirin. Aile üyeleriyle diğer çalışanlarla aynı şekilde iletişim kurun.

Şirket İçi Net Roller Ve Sorumluluklar Tanımlayın

Bir aile üyesi olarak, her şeyin “benim” işim olduğunu hissetmek doğaldır. Ancak, her şey her aile üyesinin sorumluluğunda değildir. İş tanımları, herkesin aynı sorunu çözmek için devreye girmesini engeller ve işin sorunsuz çalışmasını sağlamaya yardımcı olur.

Aile Üyelerine Aşırı Ödeme Yapmaktan Kaçının

Aile işletmelerinde, ebeveynler genellikle bir sonraki nesle daha fazla ödeme yapma veya farklı sorumluluk seviyelerine rağmen herkese eşit ödeme yapma eğilimindedir. Ancak, her iki uygulama da kötü sonuçlar doğurabilir. Sonrasında bu durumları toparlamak daha fazla karmaşa yaratabilir.

Tüm Akrabalarınıza İşveren Olmak Zorunda Olmadığınızı Hatırlayın

Aile şirketleri kendi içerisinde bazen anlaşılmaz olabilir. Aile tarafında sevgi baki olurken, iş tarafı ise karlılığı önemser. Dolayısıyla nitelikli olmasalar bile bazen aile üyeleri işe alınabilir. Bu konuda çözüm, onları eğitmek, becerilerine uygun bir role taşımak veya ayrılmalarını sağlamaktır.

Veraset Planlaması Yapmayı Unutmayın

İşletmenizi bir sonraki nesle aktarmak istiyorsanız, bir iş başarı planına ihtiyacınız var. Bunu ertelemeyin; veraset planlamasına ne kadar uzun zaman harcarsanız, zamanı geldiğinde geçiş o kadar sorunsuz olur.

Dışarıdan Profesyonel Destek Alabilirsiniz

Aile şirketi danışmanları, aile üyeleri ve profesyonel yöneticiler arasında denge kurmak, ailenin özel değerlerini şirket kültürüne yansıtmak ve şirket stratejisini belirlemek gibi önemli konularda destek sağlarlar. Bu konuda uzman birinden destek almak hedeflerinizi gerçekleştirmeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır. BeNova Consulting olarak kurumsallaşma sürecinizin her adımında çözüm ortağınız olmaya hazırız.

İletişim Formu
magnifiercross
×