Ücretsiz Ön Danışmanlık Fırsatı
Hemen Başvur

Aile Şirketleri Neden Yok Olur?

Benova Consulting Yönetim Danışmanlığı

Aile şirketlerinin Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Geleneklere bağlı bir toplum olmamızın sembollerinden aile kültürünün, birlikte çalışmak ve kazanma arzusu ile getirdiği aile şirketleri, çoğunlukla varlıklarını uzun yıllar sürdüremeyebiliyor. Yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da aile işletmelerinin büyük bir çoğunluğu faaliyetlerini uzun dönemler boyunca gösterememektedir.

Bir aile şirketinin büyümesinde her bir aile bireyi özel yaşam ve ihtiyaçlarından vazgeçerek fedakarlık gösteriyor…

BeNova Consulting olarak, aile işletmelerinin uzun soluklu olamamasının en önemli nedeninin kurumsallaşamama sorunu olduğunu düşünüyoruz. Kurumsallaşma kavramı aileler arasında her ne kadar benimsenmiş olsa da, aile içerisinde uygulamada pek çok sorun yaşanmaktadır.

Bir aile şirketinin büyümesinde her bir aile bireyi özel yaşam ve ihtiyaçlarından vazgeçerek fedakarlık göstermektedir. Bu fedakarlıklar yapılırken işletme büyüyor ancak işletmenin gelişimi için gereken özen gösterilmiyor. Aile bireylerinin yeteneklerine ve tecrübelerine bakılmaksızın işletmenin bütünlüğüne dahil ediliyor.

Genelde şirket kurucularının kurdukları işi bırakma zamanı gelmişken, duygusal yönden bırakmak istemiyorlar. Arkalarından gelen ikinci nesil, kuruculardan farklı eğitim almış ve farklı düşünceye sahip bir kuşak olabiliyor. Üçüncü nesilde ise bu farklılık daha belirgin hale gelebiliyor. Kuşaklar arası anlaşmazlıkların bir sorun haline gelmesi, aile içi ve iş dinamiğinin birbirine karışması,ailenin ve şirketin ilişkilerini düzenleyecek olan kurumsal yapının oluşmaması aile şirketlerinin faaliyet ömrünü kısaltmakta ve faaliyetlerinin son bulmasına sebep olmaktadır.

Aile içi bireylerin kendi aralarında yaşadıkları anlaşmazlıkların da aile işletmelerinin yok olmasında önemli rol oynadığından bahsedebiliriz. Aile işletmelerinin yok olmasının ana nedenlerinin başında önceden alınması gereken Ailenin Kurumsal Yapılandırmasının zamanında yapılmadığını ve sürekli ertelendiğini görmekteyiz. Aynı şekilde kuralların net olarak tanımlandığı bir Aile Anayasası olmaması da süreci zorlaştırıyor.

Diğer yandan aileye yeni katılan bireylerle ailenin genişlemesi, bağların zayıflaması ve duygusal kararların şirketin iç akışındaki kararları etkilemesi sebebiyle de şirketler dağılabiliyor.

Aile şirketinizin kurumsallaşma sürecinde size destek olabilir, BeNova Consulting ailesi olarak profesyonel deneyimimizle büyük ve kurumsal bir şirket haline gelmenize yardımcı olabiliriz.

İletişim Formu
magnifiercross
×